Lesson Plan: Understanding and Using Prices

Teach your students how to understand and be able to use prices

Overview

Main aim:

To understand and be able to use prices

Secondary aim:

  • To be able to use expensive, reasonable and cheap
  • To be able to describe and understand a variety of dishes off a menu

Level: 

Elementary – young adults and older

Lesson Length:

60 minutes

 

To access the lesson plan, fill out the form below.

Related Articles

understanding and using prices lesson plan ebook mockup

Download your free Lesson Plan

Pop in your details and you'll be provided with a download link to access your Free Lesson Plan

Follow Us

FIND US

i-to-i TEFL
Suite 2, Chantry House, Victoria Road,
Leeds,West Yorkshire, LS5 3JB,
United Kingdom

i-to-i TEFL is a part of Teach and Travel Group Ltd.
Registered Company No. 7935847.